Ferizli’deki bir okul ziyaretinin ardından Valilik ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ziyaret gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, daha sonra yapımı tamamlanan Öğretmen Destek Merkezi'ne geldi. Sakarya genelinde yapımı ve onarımı tamamlanan 14 okulun açılış törenine katılan Bakan Selçuk, okullar ile Zoom üzerinden canlı bağlantı yaparak okullar hakkında bilgi aldı.

Ferizli’deki bir okul ziyaretinin ardından Sakarya Valiliği ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ziyaret gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, daha sonra yapımı tamamlanan Öğretmen Destek Merkezi'ne geldi. Sakarya genelinde yapımı ve onarımı tamamlanan 14 okulun açılış törenine katılan Bakan Selçuk, okullar ile Zoom üzerinden canlı bağlantı yaparak okullar hakkında bilgi aldı.

TASARIM BECERİ ATÖLYELERİNDE EN ÇOK ATÖLYE BULUNAN İL SAKARYA

Açılış töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Sakarya’da bulunmaktan olayı çok mutluyum. Bugün burada güzel bir işi hayata geçirmenin şahitliğini yapıyoruz. Buruk bir gün yaşıyoruz. Millet olarak acıyı hissediyoruz. Şehitlerimize rahmet gazilerimize şifa diliyorum. Eğitimle ilgili güzel bir projeyi hayata geçirmenin buruk bir sevinci içerisindeyiz. Bugün Sakarya’da bir ilkten bahsediyoruz. Türkiye’nin ilk Öğretmen Destek Merkezi burada açıldı. Bunu çok önemsiyoruz. Çünkü eğitim öğretmenlerimizin sırtında yükselecek bir kurum olarak görüyorum. Bu salgın döneminde öğretmenlerimiz bu zor zamanlarda meşakkatli olan online eğitimi başarıyla sürdürüyorlar. Elbette eksiklerimiz ve hatalarımız var ama bunun bütün dünyada olduğunu da unutmamakta fayda var. Bugün açılışını yapacağımız eğitim kurumlarımızın çok daha fazlasını hayata geçireceğiz. Bunun için gayretimizi defalarca ortaya koymamız lazım. 15 Şubat’tan beri birçok illimize gittim. Iğdır’da 10, Ankara’da 384, Çorum’da 24 eğitim yatırımını hizmete açtık. Böyle bir dönemde çocuklarımız için okul ortamını çok daha yaşanılır kılmak, güzel bir atmosfer oluşturmak bizlerin vazifesi. Sakarya’da toplamda 14 okulumuzun açılışını bugün gerçekleştiriyoruz. Tasarım beceri atölyelerinde en çok atölye bulunan il Sakarya. Bu benim için tarif edilemez bir mutluluk. Çünkü çocukların atölyelerde bulunmasını ve üretmesini, bir eser ortaya koymasını çok önemsiyorum. Bugün 134 yapımı tamamlanan ve 159 adet yapımı devam eden atölyelerimizi hizmete sokmaktan dolayı mutluluk duyuyorum” dedi.

DEPREM BÖLGESİ OLARAK OKUL GÜÇLENDİRMESİ VE ÇALIŞMALARI DESTEKLİYORUZ

Bugün öğretmenlerimiz için Öğretmen Destek Merkezi'ni açıyor olmak ayrı bir önem taşıyor. Burada uzay, astronomi, ahşap, müzik, metal, drama ile ilgili atölyeler öğretmen ve öğrencilerimiz için büyük bir fırsat olarak karşılarında duruyor. Bütün bu imkanları ortaya koyarak, teknoloji ile beraber içeriği zenginleştirerek daha çok yol alacağız. Burası bir deprem bölgesi. Bu yüzden buraya ayrı bir hassasiyet göstermek lazım. Bir çocuğun bulunduğu okul binasını defalarca hayal etmek lazım. Çocukların okuldaki mutluluğunu nasıl artırabiliriz noktasında kendimize defalarca soru sormamız lazım. Bu yüzden Sakarya’da okul ve onarımı yapılan noktaları destekliyoruz. Deprem bölgesi olarak okul güçlendirmesi ve çalışmaları destekliyoruz. Bu okullardan çok daha fazlasını yapacağız. Hayırsever vatandaşlarımıza teşekkür ederim. Çünkü onların desteği bizim için çok çok önemli. Onların yaptığı şeyler çok daha fazla önem taşıyor. Yapılan açılışların arkasında çok emek var. Emeği geçen herkese gönülden ve yürekten teşekkür ediyorum. Sakarya’yı küresel salgın konusunda kırmızıdan maviye doğru en kısa zamanda Sakarya halkından istirham ediyorum. Çünkü bugün çocuklarımızın gözündeki pırıltıları gördüm. Öğretmenlerimizin sevincini gördüm. Bu sevinci arttırmamız lazım. Kırmızıdan Maviye doğru olan yolculuğu en kısa dönemde bitmesini istiyoruz. Bunun için de desteklerinizi istiyoruz” şeklinde konuştu.

14 OKULUN AÇILIŞI İÇİN KURDELE KESİLDİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı konuşmanın ardından Zoom üzerinden canlı bağlantı ile Okul Müdürleriyle görüşme yaparak bilgi aldı. Canlı bağlantı sonrasında ise Sakarya’da yapımı ve onarımı  tamamlanan 14 okulun açılışı için kurdele kesildi. Bakan Selçuk Öğretmen Destek Merkezi'ni inceledikten sonra milletvekilleri ve AK Partili başkanlar ile İl Başkanlığı’nda buluştu. Basına Kapalı olarak gerçekleşen toplantıya katıldı.