İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hendek’te yaşanan havai fişek patlamasından kalan patlayıcılar imhaya götürürlerken yaşanan üzücü olay nedeniyle açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu havai fişek fabrikasının ruhsatının iptal edildiğini arazinin de imarının değiştirildiğini açıkladı.

ÇALIŞMA RUHSATI İPTAL

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Taşkısığı mahallesinde meydana gelen patlamada şehit düşen 3 askerimize rahmet, yakınlarına sabırlar dileyerek başladığı konuşmasında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu fabrikanın çalışma ruhsatının önce askıya alındığını ardından da iptal edildiğini duyurdu. Bakan Soylu sadece çalışma ruhsatının iptaliyle kalınmadığını aynı zamanda arazinin de imarının değiştirildiğini duyurdu

6 YARALIMIZIN TEDAVİSİ SÜRÜYOR

Havai fişek fabrikasında kalan patlayıcıların imhası esnasında 3 şehidimizin olduğuna açıklayan Bakan Soylu “11 asker  ve bir belediye çalışanımızın yaralı olduğunu gün içerisinde duyurmuştuk. Yaralılarımızdan 6’sı tabur edildi. Askerlerimizin ve belediye çalışanımızın tedavisine hastanede devam ediliyor. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun” dedi

İMAR İZNİ İPTAL EDİLDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu fabrikanın sadece çalışma ruhsatının iptal edilmekle kalınmadığını, fabrika arazisinin imarıyla ilgili de değişikliğe gidildiğini duyurdu. Bakan Soylu “İhmal, kusur var mı bu araştırılıyor. İdari ve adli soruşturmamız devam ediyor. Fabrikanın çalışma ruhsatı iptal edilirken, arazisinin de imar durumu değiştirildi. Her iki olayla ilgili de incelemeler sürüyor. Canımız yanıyor. Her hangi bir ihmal veya kusuru olanlar bunun bedelini ödeyecek”

FABRİKADA İMHA EDİLEMEZDİ…

Patlamanın ardından havai fişeklerin imhasının aynı bölgede olamayacağını aktaran Soylu “Fabrika sahasında soğutulmuş patlayıcılar bulunmakta. O sebeple o bölgede imha edilmemesi gerektiği için en uygun yerde imha edilmesi için bu bölgeye gelindi. Jandarma ve polisimiz patlayıcı konusunda uzmanlar. Patlama olduktan sonra fabrikanın özel şahsa ait olup olmamasına bakılmaksızın, kamu güvenliği için devreye bizim ekiplerimiz girer. Bu olayda da ihmal veya kusur var mı araştırılıyor” dedi.