İçişleri Bakanlığı tarafından tüm valiliklere gönderilen ‘Düğün Törenlerinde Uygulanacak Tedbirler Genelgesi’ kapsamında 1 Temmuz’da açılacak olan düğün salonlarında sezon hazırlığı başladı.

81 ŞEHRİN VALİLİĞİNE GÖNDERİLDİ

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen ‘Düğün Törenlerinde Uygulanacak Tedbirler Genelgesi’ kapsamında 1 Temmuz’da düğün salonları belirlenen kurallara uymak kaydıyla açılacak. Önlem olarak düğünler mümkün olduğunca açık havada ve kısa sürede yapılacak. Karşılama, uğurlama, kız alma, takı merasimi ve toplu fotoğraf çekimi yapılmayacak. Masalar arasında en az 1 buçuk metre mesafe bırakılacak, her sandalyenin arasında da en az 60 santimetre mesafe olacak. Her masada en az yüzde 70 alkol içeren kolonya ve ya dezenfektan olacak. Salonlarda ise her gün temizlik ve dezenfeksiyon yapılacak. Çalışanlarında her gün ateşi kontrol edilecek ve en az 14 gün kayıt altında tutulacak.

 

HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Yeni genelgenin ellerine ulaşmasının ardından Düğün Salonu sahipleri de hazırlıklarına başladı. Adapazarı İlçesinde düğün salonu işleten Murat Karpuz, “Bildiğiniz gibi pandemi döneminde bizlerde iş yerlerimizi açmak istiyorduk. İçişleri Bakanlığımızın yayınladığı genelgeye uyarak hazırlığımızı yapmaya başladık. Bina girişlerine dezenfektan kabinlerini yapacak ve misafirlerimizin ateşlerini ölçerek içeri alacağız. Masalar arasındaki mesafelere de dikkat ederek bir düzen hazırlıyoruz. Bakanlık, düğünlerde oyun oynanmasına izin vermedi, bu sebeple sadece evlenen çiftimizi dans ettireceğiz. Yine de misafirlerimiz için canlı müzik yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

İPTAL EDEN DE VAR, ERTELEYEN DE

Düğünlerin iptal olmadığını ancak bazı çiftlerin 1 yıl ileri tarihlere gün almaya başladığını belirten Karpuz, “Tüm planlarımızı kurallar dahilinde yapıyoruz. 10 kişilik masalarda 5 kişi oturtacağız. Bizim için önemli olan kurallara uyarak salgının yayılmasına engel olacak şekilde çalışmak. Düğünlerin iptali konusunda birçok çiftimiz düğünü yapma düşüncesinde ancak bazı çiftlerimiz iptal ediyor. Genelde 1 yıl sonraya aktarıyorlar, bizde yardımcı oluyoruz. Cemiyetlerini yapmak isteyen vatandaşları da yeni kuralları anlatıyoruz, hep birlikte güzel günlerini ve hayallerini gerçekleştirmeye çabalıyoruz” dedi.