Toplum Olarak Gereken Hassasiyeti Gösterelim.

Vali Yardımcısı Erdoğan ÜLKER salgının yayılmasını önlemek, fındık hasadına olumsuz etkisinin en az seviyede tutulması, tarım işçilerimizin sağlığının korunabilmesi için gereken tedbirler alınmakta olup, toplum olarak da gereken hassasiyetin gösterileceğine inandığını belirtti. Ayrıca, belirlenen ve açıklanan tedbirlere uyulmaması halinde devlete ve topluma maliyetinin yüksek olacağına vurgu yaptı.

Toplantıya, ILO ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinatörü Prof. Dr. Murat GÜLCAN, Eğitmen Ömer DEDE, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Mümtaz SEYDA, Halk Sağlığı İzleme Değerlendirme Şube Müdürü Zeynep ZENGİN, İŞKUR İl Müdürü Tekin KAYA ve Kurum yöneticileri ile Mevsimlik Tarım İşçileri Bürosu görevlileri katılım sağladı.

 

Uyulması Gereken Tedbirler Belirlendi....

Öncelikle İlçe Sağlık Müdürlükleri tarafından gelen tüm mevsimlik tarım işçilerinin gerekli sağlık kontrollerinin yapılması sağlanacaktır. Bunun yanında, konaklama yerlerinde yatak araları 1,5 m. mesafede olacak, barınma yerlerinde sosyal mesafe kurallarına (en az 1,5 m.) riayet edilecek, barınma yerleri sık sık havalandırılacak, her türlü hastalık belirtisinde hasta kişiler ivedilikle izole edilip sağlık Müdürlüklerine bilgi verilecektir. Söz konusu kurallara uyulmasını muhtar, bahçe sahipleri ve işçi sorumlusu kontrol edecek, bilgilendirme ve taahhütname belgesi imzalatılarak işe başlamaları sağlanacaktır.  Ayrıca, gerekli tedbirlere uymayanlara idari para cezası uygulanacaktır.

 

Çocuk İşçiliği İle Mücadeleye Devam Edilecek...

Mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının fındık bahçelerinden uzak tutulması için çalışmalara devam edilecek. Buna göre, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce çocuklara yönelik kurslar, sosyal etkinlik ve aktiviteler düzenlenecek ve bu etkinlikler için ilgili alanlarda yeterli sayıda öğretmen ve personel görevlendirilmesi sağlanacaktır. Diğer taraftan, İŞKUR İl Müdürlüğünce, fındık hasadında 16 yaşın altında çocuk işçi çalıştırılmaması, çocuk işçiliği ve çocuk emeğinin istismarı ile etkin mücadele konusunda bilgilendirici, aydınlatıcı broşürlerin Kaymakamlıklar aracılığı ile köy muhtarları ve fındık üreticilerine ulaştırılması sağlanacaktır.