11 Mart’ta ilk vakanın görüldüğü Türkiye’de alınan önlemler doğrultusunda salgın kontrol altına alınırken Türkiye’de artışın çok hızlı yaşandığı ilk 5 ilden biri olan Sakarya’da da hayat normale dönmeye başladı. Hem Cumhurbaşkanlığı Kabinesi ve Bakanlıklar tarafından alınan kararlara hem de İl Hıfzısıhha Kurulunca alınan tedbirlere uyma konusunda büyük çoğunluğun kurallara riayet etmesi Sakarya’da sayının hızla azalmasını sağlarken hasta sayısındaki düşüş sayesinde tedbirlerde hafifletilmeye başladı.

 TEK HASTANEDE TOPLANACAK!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün gece yaptığı açıklama sonrası birçok işletmenin açılmasına karar verilirken Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzısıhha kurulunda, normalleşme süreciyle ilgili olarak atılacak adımlar arasında tüm hastanelerin normalleşme kapsamında eski hallerine dönmeleri için koronavirüs tedavisi gören ve ya takipte olan hastaların tek bir hastanede toplanması için görüşme yapıldığı öğrenildi.

 HANGİ HASTANEDE TOPLANACAK?

Vali Nayir’in de olumlu baktığı konuyla ilgili olarak daha önce açılışı ertelenen yeni Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin tesliminden sonra eski hastanenin tamamen giriş ve çıkışların kapatılması ardından pandemi hastanesine çevrilmesi bekleniyor. Şehir genelindeki tüm hastalar ve bu serviste çalışan sağlıkçıların bu hastaneye geçici olarak taşınması ve sürecin buradan yürütülmesine olumlu bakılırken kararın ise 1 ay sonra alınmasının beklendiği öğrenildi.