Hendek’te havai fişek fabrikasında bir patlama meydana geldi. Şiddetli patlama çevrede deprem etkisi yaratırken havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada 4 kişi öldü, 1'i ağır 97 kişi yaralandı. Fabrikada 186 personel bulunuyor. 100 kişiye ulaşıldı, 20 kişi işe gelmedi, 15 kişi patlamadan önce fabrikadan ayrıldı 45-50 kişi hala kayıp.

4 ÖLÜ 97 YARALI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı rakamlar ardından edinilen yeni bilgilere göre ölü sayısının 4'e, yaralı sayısının ise 97'ye yükseldiği öğrenildi. Fabrikada 186 personel bulunuyor. 100 kişiye ulaşıldı, 20 kişi işe gelmedi, 15 kişi patlamadan önce fabrikadan ayrıldı 45-50 kişi hala kayıp.

 

HAVAİ FİŞEK FABRİKASINDA PATLAMA

Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında korkunç bir patlama meydana geldi. Kuvvetli patlama, çevre halkı tarafından deprem zannedildiği için halk sokaklara döküldü. Alınan bilgiye göre, Hendek Yukarıçalıca mevkisindeki bir havai fişek fabrikasının stok deposunda patlama oldu. Stok deposunda başlayan yangın ardından fabrikayı sardı. Patlama civar yerleşim yerlerinde baskı yaratarak deprem etkisi yarattı ve bazı binaların camları kırıldı.Patlama sesi yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki kentin birçok noktasından duyuldu. Patlamanın ardından birçok kişi sokağa çıktı. Bölgeye, çok sayıda sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

 

ÇEVRE BOŞALTILDI

İkinci bir patlama riskine karşı çevrede yoğun güvenlik alınarak çevredeki herkes ekipler tarafından uzaklaştırılıyor. Öte yandan Helikopterler söndürme çalışmaları için gölden su taşıyarak çalışmalara destek çıkıyor. Yaralıların çoğunda patlama sebebiyle duyma kaybı yaşadığı öğrenildi.

 

HENDEK BELEDİYE BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Patlamanın şiddetini anlatan ilk görüntüler de geldi. Kara bulutların yükseldiği olay yerinde hava fişeklerin patlamaya devam ettiği görüldü. Patlamayla ilgili açıklamalarda bulunan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, "Fabrikada 150-200 çalışan var" dedi. 

 

3 BAKAN BÖLGEYE SEVK EDİLDİ

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu bölgeye gelirken Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile bölgeye sevk edildi.

 

“VAHİM BİR TABLO VAR”

Belediye Başkanı Ekrem Yüce, "Vahim bir tablo var. Yaralılarımızı çıkarmaya çalışıyoruz. Patlamalar devam ediyor. Bütün ekiplerden yardım istiyoruz" dedi. Patlama haberini alan işçilerin aileleri fabrikanın kapısında feryat ederken içeriden yaralıların çıkarılmaya çalıştığı da öğrenildi.

 

BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Can kaybı bilgisi yok ama çalışmalarımız devam ediyor” derken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinde paylaşım yaparak can kaybının 2 ve 73 yaralı olduğunu açıkladı. Fahrettin Koca yaptığı paylaşımında; “Sakarya Hendek’te, şehrin uzağındaki havai fişek fabrikasında bir patlama oldu. Sn. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla süreci yakından takip etmek için birazdan olay yerinde olacağız. 85 ambulans, 2 helikopter ambulans, 11 UMKE ekibimiz olay yerinde. 2 can kaybımız, 73 yaralımız var.” İfadelerine yer verdi.