İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün uyuşturucuyla mücadele kapsamında hazırladığı ’Narkotik Eğitim Tırı Sakarya'ya geldi.
Tırın dorse kısmında oluşturulan yaklaşık 40 metrekarelik modern bir eğitim salonunda 12 dokunmatik ekran bulunuyor. Bu ekranlar sayesinde alanında uzman polisler tarafından vatandaşlara uyuşturucunun vücuda etkileri anlatılırken, aynı zamanda koruma ve mücadele yolları da anlatılıyor. Sakarya İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya TIR'ı gezip, polislerden bilgi aldı.
Türkiye genelinde başlatılan bağımlılıkla mücadele seferberliği kapsamında ve Cumhurbaşkanlığı Bağımlılık Kurulu kararınca, Cumhuriyet Başsavcılığı Denetim Serbestlik Müdürlüğü ve Sakarya İl Emniyet Müdürlüğünün katkı verdiği tır Sakarya'da.
Sakarya'da iki gün kalacak olar Narkotik tırına yoğun ilgi. Sakarya 15 Temmuz meydanında 2 gün kalacak olan Narkotik tırının içinde özel olarak oluşturulmuş salonda dijital dokunmatik ekranda,uyuşturucunun insan vücudundaki etkileri yaşanmış insan hikayelerinden gösteriliyor.
Vatandaşların ziyaret ettiği Narkotik tırında görevli polis memurları tarafından gelen ziyaretcilere bilgiler veriliyor.
Narkotik Tırını ziyaret eden şunları söyledi, ben İstanbul Emniyet müdürlüğünü bu stantı burada açtığından dolayı çok teşekkür ediyorum. Bizleri uzman polis arkadaşlarımız bu konuda bilgilendirdi, tabi bizler yaşlı insanlarız ama bizim çocuklarımız ve torunlarımız için çok önemli, bilhassa bu zamanda ve eskiden bir kaç tane esrar gibi şeyler kullanıyorlardı ama bu şimdi çok yükseldi ve ilkokullara bile girdiğini görüyoruz ve bunlardan çok etkileniyoruz. Buraya gelen narkotik TIR'ın içini gezdim ve uzman polislerden bilgiler aldım, İnsanların burayı ziyaret edip onlarında bilgiler almasını istiyorum burayı ziyaret etsinler.
Çocuklarımızı bu madde bağımlılığından kurtarmak için elimizden geleni yapmamız gerek, Devletimiz bizleri aydınlatmak izin böyle stantlar kuruyor, televizyonlardan gazetelerden bizleri aydınlatıcı bilgiler veriyor. Bizler anne ve babalar lütfen iş işten gezmeden çocuklarımızla bu konuda yakından ilgilenelim dedi.
Ziyaretçilere polisler tarafından broşürler dağıtıldı.