Sakarya'nın sakin şehir unvanlı Taraklı ilçesi doğal güzelliği ve Osmanlı evleri yanında el sanatları ile de ünlü. Taraklı Bezi dokumacılığı Halk Eğitim Merkezi'ndeki kursla yeni nesillere aktarılıyor. Bölgede dokumacılığının geçmişi Roma dönemine kadar uzanıyor. 700 yıllık Taraklı bezi, gözenekli yapısıyla vücudun hava almasını sağlıyor. Geleneksel yöntemlerle nasıl bez dokunacağını 80 yaşındaki nineler, tezgah başında kursiyerlere gösteriyor. Dokuma bez ve Taraklı bezinin yeniden canlandırılması ve geliştirilmesi amaçlayan proje sayesinde kursiyerler bu bezi dokuyup aile bütçelerine katkı da bulunuyorlar.Taraklı Kaymakamlığı ve Taraklı Belediyesi ile birlikte Taraklı bezinin tescillenmesi içinde çalışmalara başladılar.
Taraklı İlçe Milli Eğitim Müdürü Serkan Korkmaz, Bakanlığımızın hayat boyu öğrenme genel müdürlüğünün yürütmüş olduğu, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatları alanda yapılan çalışmalar yol gösterici oldu.
Taraklı bezi, tarihi özellikleri olan, yapılışı kuruluşu çok eskiye dayanan bir bez. Yaklaşık 700 yıla yaklaşık bir tarihi geçmişe sahip bu bez, evlerimizde geleneksel tezgahlarda üretilmekte iken, biz konu ile ilgili olarak, Halk Eğitim merkezi bünyesinde ne yapabiliriz diye bir çalışma başlattık.
Taraklı'lı bu konuda uzmanlaşmış usta öğretici vasıtası ile bir takım ev kadınlarımıza kursiyerlerimize burada öğretiliyor. Aynı zamanda kadınlarımızın sosyalleşmesine de katkıda bulunuyor ve ekonomilerine de bir katkısı yapmış oluyor.
Bizim en önemli değerlerimiz büyüklerimiz, bizden yaş olarak büyük olanların ve özellikle bilgi birimleri kendileri canlı tarih ve baktığımızda 80 yaşında annelerimiz büyüklerimiz var.
Burada yaşları genç kursiyerlerimize bilgi birikimini aktarma yanında Taraklı bezinide kursiyerlerimize öğreterekte bu el sanatlarının yaygınlaşmasına katkıda bulunmuş oluyorlar.
Taraklı Kaymakamlığı ve Taraklı belediyesi Taraklı bezinin tescillenmesi ili çalışmalara da başladılar ve inş Allah bir an evvel Taraklı bezide tescillenmiş olacak dedi.
Halk Eğitim merkezi Hocası Arife Dönmez, 700 yıllık Osmanlı geleneğini sürdürmeye çalışıyoruz, büyüklerimizden öğrendiklerimizi bizde genç kursiyerlerimize öğretmeye çalışıyoruz.
Bu kültürümüz inş Allan bizlerden sonrada gelecek olan nesile aktarım ömür boyu gitmesini sağlayacağız. Dedelerimiz ve büyüklerimizin yapmış olduğu bu Ormanlı kültürünü yaşatmaya çalışıyoruz.
82 yaşındaki usta öğretici Fatma Evcim ben bu işe 16-17 yaşlarımda başladım, ve ben bu dokumaya annemden öğrendim. Sonra kendim dokumaya başladım ve şu üzerimdeki de benim dokumamdır. Kurslar açılınca kurslara devam ettik ve kursa gelen öğrencilere öğretmeye başladık. Bilgi birikimlerimizi genç nesillere öğretmeye çalışıyoruz ded.
Elimizden geldiği kadar bu kültürümüzü devam ettireceğiz ve nesilden nesile gidecek inşallah.