Kanatlı Hayvan Eti Üreticilerinden Başkan Işıksu’ya Ziyaret

Sakarya Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Demiray ve Başkan Yardımcısı İlhan Sarı Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’yu yerinde ziyaret etti.

  • 2020-02-11 16:28:37 151 Defa Okundu

Sakarya Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Demiray Türkiye’de Sakarya’nın beyaz et üretiminde ikinci sırada olduğunu belirterek Türkiye’deki tavukçuluk  sektörüne yön verdiklerini söyledi. 

Birliğin kurulmasıyla birlikte birçok güzel işlere imza attıklarını da belirten Demiray, “Sakarya beyaz ette Bolu’dan sonra Türkiye’de ikinci sırada yerini almaktadır. Konumu ve iklimi itibari ile elverişli bir ortamda üretim yapıyoruz. Beyaz et sektörü  40 yıldır Sakaray’da var. Sakarya Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği olarak Türkiyedeki tavukçuluğa yön veriyoruz. Geçmişi itibari ile bu sektörü çok daha iyi yerlere taşımakta kararlıyız. Birliğimizle birlikte iki buçuk yıl içerisinde çok yol kat ettik’’ diye konuştu. 

Üreticinin sorunu Üretici Birliği çözer

Birliğin birçok sorunları aştığını belirten Demiray sözlerini şöyle tamamladı:“Birlik olarak çok büyük kazanımlar elde ettik. Entegreler önceden bizden yükleme bedeli, ilaç bedeli kesiyordu. Şu anda bu tür sorunlarımız yok. Hem çevreye vermiş olduğumuz zararları biz kontrol altına alarak öneml ibir çalışmayı güzel bir şekilde neticelendirdik. Biz tüm engellere rağmen yine de yol kat etmeye devam ediyoruz. Bir üreticinin sorunu Üretici Birliği çözmesi gerekir diye düşünerek bu yolda ilerlemeye ve ekonomiye katkı sağlamaya çalışıyoruz.’’Demiray, Işıksuya Adapazarı’na çok farklı bir hava kattıklarını, farklı bir yüz getirdiklerini ve halkla yakından olan ilgileri için ayrıca teşekkürlerini takdim etti.

Modern işletmelere sahibiz

Sakarya Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkan Yardımcııs İlhan Sarı ise ürreticilerin modern işletmelere sahip olduğunu belirterek şöyle konuştu:“ Üreticilerimiz artık atık gübreleriini çevreye   atmıyor. Biz Birlik olarak bu sorunu çözdük. Karşılıklı müzakere ederek sorunlarımızı çözebiliyoruz. Ankara’da Merkez Birliği kuruldu. Bu Merkez Birliği bizi orda da temsil ederek gereken çalışmaları yürütüyor. İşletme konusunda da modern işletmelere sahibiz. Ayrıca Türkiye’nin en büyük entegreleri de bu bölgede yer alıyor.’’

Çevreci yaklaşım

Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, gübrelerin bertaraf edilmesiyle ilgili yapılan çalışmaların çok önemli olduğunu ve bu sayede çevreci bir yaklaşım gösterildiğini belirterek,“Birlik olarak Sakarya’da güzel bir iş çıkartıyorsunuz. Sakarya ancak yatırım yaparak zenginleşebilir. Gübrelerin çevreye atılmaması çevreci bir yaklaşım olduğunuzu gösteriyor. Biz yapılan her güzel işin iyi lanse ettirilmesini ve  de kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini düşünüyoruz. Belediye olarak biz de bu tür çalışmalara değer veriyoruz’’ ifadesini kullandı. Işıksu, ayrıca Sakarya Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliğine gerekli desteği de sağlayacaklarını belirtti.

Yorumlar