SAÜEAH DOKTORLARI BÜYÜK BAŞARIYA İMZA ATTI

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi ‘de bir ilke imza atıldı. İstanbul’da beyin ölümü gerçekleşen hastadan nakledilen böb

  • 2019-09-14 14:39:59 229 Defa Okundu

Kadavradan Böbrek Nakli

İstanbul’da bir kaza sonucunda beyin ölümü gerçekleşen ve geri dönüşü mümkün olmayan beyin hasarının gerçekleştiği (yani tıbben ölmüş olduğu kabul edilen kişilerden) alınan böbreğin Sakarya’da uzun süreden buyana nakil bekleyen ihtiyacı olan erkek böbrek hastasına başarıyla nakledildi.

 

12 Saatte nakil gerçekleşti.

SAÜEAH Genel Cerrahi ekibi tarafından İstanbul’dan alınarak Sakarya’ya getiren böbrek ekibin üstün gayretleriyle sürekli çalıştırılarak, ihtiyacı olan erkek hastaya zamanından önce nakledilmesi işlemi gerçekleşti.

11 Saatte beyin ölümü gerçekleşen hastadan alınarak, ihtiyaçlı olan erkek hastaya nakledilmesi ise büyük başarı olarak değerlendirildi.

Ekipte kimler vardı?

SAÜEAH Genel Cerrahi Servisinden Prof. Dr. Fehmi Çelebi. Uzman Dr. Necattin Fırat, Doç. Dr. Fatih Altıntoprak, Uzman Dr. Emrah akın, Nefroloji Uzmanı Dr. Hamad Dheir ve başarılı ekibi, geniş Anestezi ve hemşire ekibinin gayretleri sonucunda zamanından önce böbreğin hastaya naklinin gerçekleşmesinin Tıp tarihinde ender rastlanacak önemli bir ameliyat olduğu ifade edildi.

Yorumlar