Yabancı öğrenciler önce Türkçe öğreniyor

SUBÜ'ye bağlı bir kuruluş olan Sakarya Dil Eğitim Merkezi (SADEM), dünyanın farklı yerlerinden gelen öğrencilere Türkçe dersleri veriyor.

  • 2019-12-26 11:03:00 243 Defa Okundu

Dünya'nın farklı noktalarından Türkiye'de üniversitelerde öğrenim görmek için gelen öğrenciler, Sakarya Dil Eğitim Merkezi'nde (SADEM) aldıkları Türkçe eğitimi ile akademik hayata öğrenim gördükleri yerdeki ana dili öğrenerek üniversite hayatına öz güvenle başlama imkanı buluyor.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) bünyesinde hizmete açılan SADEM'de Endonezya, Nijerya, Ruanda, Irak ve Türkmenistan gibi 23 farklı ülkeden Sakarya'da öğrenim görmek için gelen öğrenciler, 8 aylık süre boyunca Türkçe eğitiminden geçiyor. Öğrenciler, Sakarya Dil Eğitim Merkezi'nde aldıkları Türkçe eğitimi ile akademik hayata öz güvenle başlama şansını elde ediyor.

Öğrenciler, Türkiye’de bulunmalarından dolayı çok mutlu olduklarını ve Türk kültürünü çok sevdiklerini ifade ediyor.

"Türkiye'ye alıştırma sürecinde ilk kapı oluyoruz"

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Sakarya Dil Eğitim Merkezi Öğretim Görevlisi Feride Bektaş, "Burada Türkçe öğretiyoruz. Çok farklı milletlerden çok farklı dillerden ve yine farklı dinlerden birçok öğrenciniz var. Türkçe öğrenerek başlıyorlar daha sonra üniversite hayatlarına atılıyorlar. Tabii biz Türkiye'ye onları alıştırma sürecinde ilk kapı oluyoruz. İlk başta zor oluyor, bazı öğrenciler ülkelerinde istekleri doğrultusunda bir ön bilgi ile geliyorlar tabii ama oryantasyon süreci hızla ilerliyor yani bir ay içinde birbirimize alışmış oluyoruz onlar da açılıyorlar ve kendilerini ifade edebiliyorlar." dedi.

"23 farklı ülkeden 90 öğrenci"

SADEM Müdürü Canan Beşli, öğrencileri Türkçe eğitiminin ardından üniversiteye gönderdiklerini belirterek "Son yıllarda çok fazla sayıda yabancı öğrenci ülkemizde üniversite okumak için ülkemize geliyor, ve Türk üniversiteleri tercih ediyorlar. Sakarya uygulamalı bilimler Üniversitesi ne gelen öğrenciler de bu amaçla akademik eğitimlerine devam etmek istiyorlar, fakat önce Türkçe öğrenmeleri lazım biz onlara 8 ay boyunca burada Türkçe kursları verdikten sonra üniversiteye gönderiyoruz. Akademik hayatlarına üniversitede devam ediyorlar. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Sakarya Dil Eğitim Merkezi'nde yaklaşık 23 farklı ülkeden 90 misafir öğrencimiz var, buraya hiç Türkçe bilmeden geliyorlar ve biz onlara kurlar halinde Türkçe'yi öğretiyoruz. Eğitimimiz yaklaşık 8 ay sürüyor ilk geldikleri zaman biraz çekingen geliyorlar hali ile yeni bir ülke farklı bir ortam ama sonra hocalarımızın sıcak tavırlarını gördükten sonra bir 1,5 ay içerisinde, Türkçe öğrenmeye temel ihtiyaçlarını görebilecek seviyede Türkçede öğrenmeye başlıyorlar ve yavaş yavaş Türkiye'ye alışmaya başlıyorlar. Tabii ilk ortamları Sakarya Dil Eğitim Merkezi dolayısıyla burada herkes aynı durumda olduğu için kendilerini bir aileye sıcaklığı içerisinde buluyorlar." ifadelerini kullandı.

"Çeşitli kültürel faaliyetlerle Türk kültürünü yakından tanımalarını amaçlıyoruz"

Türkçe öğreniminin yanı sıra çeşitli kültürel faaliyetler de yaptıklarını söyleyen Beşli, "Türkçe öğrenmelerinde bu çok büyük bir etken oluyor. Çünkü sonuçta ailelerinden ve kendi ülkelerinden uzakta belki kilometrelerce yüz binlerce kilometre uzaktalar, biz onlara burada sadece Türkçe öğretiyoruz ve aynı zamanda Türk kültürünü öğreten faaliyetler de düzenliyoruz, çeşitli kültürel geziler ve programları düzenliyoruz. Bu programlarla Türk kültürlerini yakından tanımalarını amaçlıyoruz. Bu anlamda öğrencilerimiz de bu tarz programlara çok açık burada 4 farklı temel eğitim üzerinden devam ediyoruz. Türkçeyi öğretmeye okuma anlama dersleri veriyoruz. Dinleme dersleri, konuşma dersleri ve yazma dersleri vererek öğrencilerinin dört temel beceri geliştirmelerini sağlıyoruz. Onları akademik hayata alıştırmaya çalışıyoruz." dedi.

Yorumlar